2017 Nominees

Congratulations to all of the nominees of 2017 iTICKET NAPTA Awards!

Best Make-up & Hair Design - proudly sponsored by Estee Lauder Companies NZ Ajay Fryer, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Ali Brill and Servilles Students, Nine, Auckland Music Theatre Charlotte Curry and Annie Curtis, Bonnie & Clyde, Harlequin Musical Theatre Marty Wilson and team, Blackadder II, Papakura Theatre Company Marty Wilson and team, Catch Me If You Can, Papakura Theatre Company Marty Wilson and team, In the Heights, Manukau Performing Arts Best Props Design Celia Talbot, In the Heights, Manukau Performing Arts Megan Robertson, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Niccy Turner and Craig Hogan, Chitty Chitty Bang Bang, Centrestage Theatre Company Susan Andisen, Blackadder II, Papakura Theatre Company Susan Andisen, Catch Me If You Can, Papakura Theatre Company Best Sound Design Matt Johnston and Sanjay Kalyanaraman, Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre Sam Mence, Nine, Auckland Music Theatre Sanjay Kalyanaraman and Matt Johnston, The Witches of Eastwick, Centrestage Theatre Company Shane Richardson, In the Heights, Manukau Performing Arts Shane Richardson, Sweet Charity, Manukau Performing Arts Best Lighting Design Amber Malloy, Nine, Auckland Music Theatre Martin Searancke, Blood Brothers, Centrestage Theatre Company Matt Johnston, Catch Me If You Can, Papakura Theatre Company Matt Johnston, Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre Shane Richardson and Adam Spedding, In the Heights, Manukau Performing Arts Best Costume Design Donna Rae, Nine, Auckland Music Theatre Gracie Mathews, Catch Me If You Can, Papakura Theatre Company Hamish McGregor, In the Heights, Manukau Performing Arts Pamela Black, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Patty Reid, Blackadder II, Papakura Theatre Company Tyler Renolds, Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre Best Set Design Aaron Tindell and Bill Lehmann, Nine, Auckland Music Theatre Allan Wyatt, Blackadder II, Papakura Theatre Company Darryn Hansen, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Hamish McGregor and Chris Scott, In the Heights, Manukau Performing Arts Neil Grant, Matthew Smith, and Hugo Harvey, Our Town, Playhouse Theatre Inc Best Vocal Work by a Musical Company - proudly sponsored by Corporate Media NZ The cast of In the Heights, Manukau Performing Arts The cast of Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre The cast of Nine, Auckland Music Theatre The cast of The Witches of Eastwick, Centrestage Theatre Company Best Supporting Ensemble The cast of The Addams Family, Whangarei Theatre Company The cast of Blackadder II, Papakura Theatre Company The cast of In the Heights, Manukau Performing Arts The cast of Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre The cast of Nine, Auckland Music Theatre The cast of Our Town, Playhouse Theatre Inc Cameo Award Caleb Hogan as ‘Fidel’, The Witches of Eastwick, Centrestage Theatre Company Daryl Wrightson as ‘Child Catcher’, Chitty Chitty Bang Bang, Centrestage Theatre Company Geena Hutton as ‘Little Girl’, The Witches of Eastwick, Centrestage Theatre Company Josh Clark as ‘Piragua Guy’, In the Heights, Manukau Performing Arts Best Youth Performer - Female Hollie Powderly as 'Kathy Seldon', Singin' in the Rain JR., Centrestage Theatre Company Jessica Rogers as ‘Audrey’, Little Shop of Horrors, Centrestage Theatre Company Meg Hargraves as ‘Belle’, Disney's Beauty and the Beast JR., Papakura Theatre Company Melody Lui-Webster as ‘Tracy Turnblad’, Hairspray JR., Children's Musical Theatre Studio Mya Pritchard as ‘Le Fou’, Disney's Beauty and the Beast JR., Papakura Theatre Company Victoria Parsons as ‘Little Inez’, Hairspray JR., Children's Musical Theatre Studio Best Youth Performer - Male Bowen McBride as ‘Edna Turnblad’, Hairspray JR., Children's Musical Theatre Studio Caleb Jamieson as ‘Dentist’, Little Shop of Horrors, Centrestage Theatre Company Dylan Shore as ‘Lumiere’, Disney's Beauty and the Beast JR., Papakura Theatre Company Jack Hollander as ‘Audrey II’, Little Shop of Horrors, Centrestage Theatre Company Jackson Howes as ‘Cosmo Brown’, Singin’ in the Rain JR., Centrestage Theatre Company James Hunter as ‘Don Lockwood’, Singin’ in the Rain JR., Centrestage Theatre Company Best Supporting Actress in a Play Aimiee Gestro as ‘Mrs Gibbs’, Our Town, Playhouse Theatre Inc Ciannait De Hoedt Norgrove as ‘Lady Farrow/Young Crone’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Gabrielle Reid as ‘Wise Woman/Mrs Ploppy’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Mary Gray as ‘Lady Whiteadder’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Olivia Morrison as ‘Mrs Soames’, Our Town, Playhouse Theatre Inc Best Supporting Actor in a Play Jayden Finlay as ‘Mr Ploppy/Dr Leech’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Keegan Bloem as ‘Sir Walter Raleigh/Flashheart’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Max Watson as ‘Mr Webb’, Our Town, Playhouse Theatre Inc Best Supporting Actress in a Musical Hillary Moulder as ‘Carla Albanese’, Nine, Auckland Music Theatre Luna Oliviera as ‘Carla’, In the Heights, Manukau Performing Arts Rachel Vaipa as ‘Abuela’, In the Heights, Manukau Performing Arts Sharon Hewlett as ‘Nickie’, Sweet Charity, Manukau Performing Arts Verity Craft as ‘Claudia Nardi’, Nine, Auckland Music Theatre Best Supporting Actor in a Musical Akshay Belas as ‘Sonny’, In the Heights, Manukau Performing Arts Campbell Ellison as ‘Boris’, Chitty Chitty Bang Bang, Centrestage Theatre Company Caleb Hogan as ‘Prince/Wolf’, Into the Woods, Peaches & Pickles Lukas Maher as ‘Little Guido’, Nine, Auckland Music Theatre Sam Hagen as ‘Goran’, Chitty Chitty Bang Bang, Centrestage Theatre Company Shane Green as ‘Lurch’, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Best Leading Actress in a Play Maree Strange as ‘Queenie’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Marie Parker as ‘Nursie’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Mary Gray as ‘Elizabeth Fowler’, The Continental Quilt, Pukekohe Performing Arts Rachael Longshaw as ‘Stage Manager’, Our Town, Playhouse Theatre Inc Tayla Pitt as ‘Emily Webb’, Our Town, Playhouse Theatre Inc Best Leading Actor in a Play Mark Harrison as ‘Blackadder, Blackadder II, Papakura Theatre Company Murray Tomlin as ‘Baldrick, Blackadder II, Papakura Theatre Company Grant Waugh as ‘Melchatt’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Oliver Winter as ‘Percy’, Blackadder II, Papakura Theatre Company Lane Twigden as ‘George Gibbs’, Our Town, Playhouse Theatre Inc Best Leading Actress in a Musical - proudly sponsored by Artemis Executive Recruitment Amanda Burnett as ‘Sukie Rougemont’, The Witches of Eastwick, Centrestage Theatre Company Caroline Everitt-Gardiner as ‘Luisa Contini’, Nine, Auckland Music Theatre Dannielle Brookbank as ‘Betty Schnafer’, Sunset Boulevard, Playhouse Theatre Inc Katrina McConnell as ‘Blanche’, Bonnie & Clyde, Harlequin Musical Theatre Sophia Pederson as ‘Lucy Harris’, Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre Tessa Rao as ‘Vanessa’, In the Heights, Manukau Performing Arts Best Leading Actor in a Musical - proudly sponsored by Artemis Executive Recruitment Bevan Williams as ‘Joe Gillis’, Sunset Boulevard, Playhouse Theatre Inc Dean Alsop as ‘Fester’, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Joe Nathan as ‘Usnavi’, In the Heights, Manukau Performing Arts Olly Humphries as ‘Benny’, In the Heights, Manukau Performing Arts Tom Grut as ‘Mickey Johnstone’, Blood Brothers, Centrestage Theatre Company Best Choreography Emma Morgana Carr, Nine, Auckland Music Theatre Grant Smith, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Nomi Cohen, In the Heights, Manukau Performing Arts Best Musical Direction - proudly sponsored by Amici Productions Andy Manning and Josh Clark, In the Heights, Manukau Performing Arts Catherine Carr, Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre Chris Moore, Nine, Auckland Music Theatre Catherine Carr, The Witches of Eastwick, Centrestage Theatre Company Edwin Randall, Catch Me If You Can, Papakura Theatre Company Best Direction of a Play Anthony Mitchell, Blackadder II, Papakura Theatre Company Kit Haines, Our Town, Playhouse Theatre Inc Best Direction of a Musical - proudly sponsored by Musical Theatre New Zealand Aaron Tindell, Nine, Auckland Music Theatre Adam Spedding, In the Heights, Manukau Performing Arts Alexandra McKellar, The Witches of Eastwick, Centrestage Theatre Company Monica Moore, Catch Me If You Can, Papakura Theatre Company Tane Davis, The Addams Family, Whangarei Theatre Company Best Youth Production - proudly sponsored by The Amici Trust Disney's Beauty and the Beast JR., Papakura Theatre Company Hairspray JR., Children's Musical Theatre Studio Little Shop of Horrors, Centrestage Theatre Company Singin’ the the Rain JR., Centrestage Theatre Company Disney's The Jungle Book KIDS, Peaches & Pickles Best Play - proudly sponsored by Geoffrey Clews, Barrister Blackadder II, Papakura Theatre Company The Continental Quilt, Pukekohe Performing Arts The Opposite Sex, Whangarei Theatre Company Our Town, Playhouse Theatre Inc Best Musical - proudly sponsored by iTICKET The Addams Family, Whangarei Theatre Company Catch Me If You Can, Papakura Theatre Company In the Heights, Manukau Performing Arts Jekyll & Hyde, North Shore Music Theatre Nine, Auckland Music Theatre


Results

Nominees and Winners

2017 >>
2016 >>
2015 >>
2014 >>
2013 >>
2012 >>
2011 >>
2010 >>
2009 >>
2008 >>
2007 >>
2006 >>
2005 >>
2004 >>
2003 >>
2002 >>
2001 >>

Volunteer of the Year Recipients
View now >>


Scholarship Recipients
View now >>

       
 

Thank you to our 2016 Season Sponsors:



Event Partners
iTICKET Geoff Clews, Barrister



Award Sponsors

Artemis Executive Recruitment

Estee Lauder Companies NZ Musical Theatre New Zealand Origin Theatrical

Amici Productions Corporate Media Sewtec WestKidz Music Theatre



Event Sponsors

CMD Print Devonport Chocolates

Trimage Amici Trust Apollo Theatre Company



Event Funders

The Lion Foundation Pub Charity Ltd

   
       
© NAPTA CHARITABLE TRUST LTD TERMS OF USE PRIVACY POLICY