2011 Results

Best Make-up & Hair Grace McMillan-Caires, Forbidden Broadway, Auckland Music Theatre Linda Charles & Tanya Barlow, The Witches of Eastwick, Harlequin Musical Theatre Melissa Macrae, Return to The Forbidden, Centrestage Theatre Company Melissa Macrae, Joseph Lipanovich, The Mikado, Centrestage Theatre Company Best Special Effects James Saunders, Noah Saunders & Mark Saunders, Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc A Christmas Carol, Harlequin Musical Theatre The Witches of Eastwick, Harlequin Musical Theatre Stiff, Whangarei Theatre Company Best Props Design Celia Talbot, Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc Judith Tizzard, Liz Kelly, Neroli Gifford & Louise Barry, A Christmas Carol, Harlequin Musical Theatre Susan Andisen, Merv Stowers & Allan Wyatt, Oklahoma, Papakura Theatre Company Liz Kelly, The Witches of Eastwick, Harlequin Musical Theatre Grahame Mayo & Christine Grainger, Noises Off, Centrestage Theatre Company Best Sound Design Scott Gaddes & Jonathan Diggle, Jesus Christ Super Star, Centrestage Theatre Company James Franklin, Miss Saigon, Whangarei Theatre Company John Walker, Crumpy The Life & Times of Barry Crump, Papakura Theatre Company Richard Braid, A Christmas Carol, Harlequin Musical Theatre Martin Searancke, Songs for a New World, North Shore Music Theatre Best Lighting Design - proudly sponsored by Kenderdine Electrical Mike Dempsey, Return to the Forbidden Planet, Centrestage Theatre Company Andrew Potvin, Songs For A New World, North Shore Music Theatre Martin Searancke, Miss Saigon, North Shore Music Theatre Terri de'Ath, Crumpy The Life & Times of Barry Crump, Papakura Theatre Company Michael Craven, A Christmas Carol, Harlequin Musical Theatre Best Costume Design Michael Sanders & Lyn Doreen, Return to the Forbidden Planet, Centrestage Theatre Company Alan Parata, Forbidden Broadway, Auckland Music Theatre Yvonne Dinnage, The Witches of Eastwick, Harlequin Musical Theatre Karen Davies, You're a Good Man Charlie Brown, Manukau Performing Arts Inc Michael Sanders, The Mikado, Centrestage Theatre Company Best Set Design Adey Ramsel, Noises Off, Centrestage Theatre Company Allan Wyatt & Terri de'Ath, Crumpy The Life & Times of Barry Crump, Papakura Theatre Company Adey Ramsel, A Christmas Carol, Harlequin Musical Theatre Allan Wyatt & Anthony Carroll, Oklahoma, Papakura Theatre Company Michael Sanders, The Mikado, Centrestage Theatre Company Best Performed Choreography Miss Saigon, North Shore Music Theatre Miss Saigon, Whangarei Theatre Company Theresa Malloy, You're a Good Man Charlie Brown, Manukau Performing Arts Inc Return to the Forbidden Planet, Centrestage Theatre Company Jesus Christ Super Star, Centrestage Theatre Company Best Vocal Work by a Company Miss Saigon, North Shore Music Theatre Songs For A New World, North Shore Music Theatre Forbidden Broadway, Auckland Music Theatre Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc Jesus Christ Super Star, Centrestage Theatre Company Best Supporting Ensemble Miss Saigon, North Shore Music Theatre Forbidden Broadway, Auckland Music Theatre Songs For A New World, North Shore Music Theatre Noises Off, Centrestage Theatre Company Crumpy The Life & Times of Barry Crump, Papakura Theatre Company Jesus Christ Super Star, Centrestage Theatre Company Best Supporting Female in a Musical Jane Horder, Miss Saigon, North Shore Music Theatre Sharon Hewlett as 'Felicia', The Witches of Eastwick, Harlequin Musical Theatre Charlotte West, Forbidden Broadway, Auckland Music Theatre Tracey Scott, Stepping Out the Musical, Whangarei Theatre Company Maryanne Rushton, Oklahoma, Papakura Theatre Company Best Supporting Male in a Musical O'Neal Mendoza, Miss Saigon, North Shore Music Theatre James Calcinai as 'John', Miss Saigon, North Shore Music Theatre Clive Dixon, Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc John Moloney, Return to the Forbidden Planet, Centrestage Theatre Company Albie Smith, Oklahoma, Papakura Theatre Company Best Actress in a Play Katie Bierwirth, Crumpy The Life & Times of Barry Crump, Papakura Theatre Company Elaine Vaughan, Noises Off, Centrestage Theatre Company Emma Leon as Belinda Blair, Noises Off, Centrestage Theatre Company Lila Lusher, Stiff, Whangarei Theatre Company Best Actor in a Play Geoff Snell as 'Barry Crump', Crumpy The Life & Times of Barry Crump; Papakura Theatre Company Nicko Vella, Noises Off, Centrestage Theatre Company Karl Buckley, Noises Off, Centrestage Theatre Company James Mulligan-Hill, Stiff, Whangarei Theatre Company> Best Actress in a Leading Role - Musical Christiana Zhu, Miss Saigon, North Shore Music Theatre Ivy Padilla as 'Kim', Miss Saigon, Whangarei Theatre Company Amanda Burnett, You're a Good Man Charlie Brown, Manukau Performing Arts Inc Katie Flood, Oklahoma, Papakura Theatre Company Hannah Neville, Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc Best Actor in a Leading Role - Musical John Hellyer as 'The Engineer', Miss Saigon, North Shore Music Theatre Ratu Hiku, Miss Saigon, Whangarei Theatre Company Cameron Clayton, Forbidden Broadway, Auckland Music Theatre Tom Coup, The Mikado, Centrestage Theatre Company Jarred Fell, Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc Ainslee Davis, Jesus Christ Super Star, Centrestage Theatre Company Best Choreography Val Hemphill, Miss Saigon, North Shore Music Theatre Kate Aukett, Miss Saigon, Whangarei Theatre Company Theresa Malloy, You're a Good Man Charlie Brown, Manukau Performing Arts Inc Val Hemphill, Return to the Forbidden Planet, Centrestage Theatre Company Rhonda Daverne, Jesus Christ Super Star, Centrestage Theatre Company Best Musical Direction Kerry Priestley & Adrian Hirst, Miss Saigon, North Shore Music Theatre Roger McClean, Miss Saigon, Whangarei Theatre Company Robin Kelly, Songs for a New World, North Shore Music Theatre Jason Te Mete, Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc Campbell Downie, Return to the Forbidden Planet, Centrestage Theatre Company Lynnette Leggett, A Christmas Carol, Harlequin Musical Theatre Best Direction David Adkins, Miss Saigon, North Shore Music Theatre Lachie McLean, Miss Saigon, Whangarei Theatre Company Paula Ferguson, Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc Adey Ramsel, Noises Off, Centrestage Theatre Company Terri de'Ath, Crumpy The Life & Times of Barry Crump, Papakura Theatre Company Best Youth Production Bugsy Malone, Pukekohe Light Opera Company Guys & Dolls Jnr, Centrestage Theatre Company Best Play Crumpy The Life & Times of Barry Crump, Papakura Theatre Company Noises Off, Centrestage Theatre Company Best Musical Miss Saigon, North Shore Music Theatre Miss Saigon, Whangarei Theatre Company Songs for a New World, North Shore Music Theatre Little Shop of Horrors, Manukau Performing Arts Inc Jesus Christ Super Star, Centrestage Theatre Company


Results

Nominees and Winners

2016 >>
2015 >>
2014 >>
2013 >>
2012 >>
2011 >>
2010 >>
2009 >>
2008 >>
2007 >>
2006 >>
2005 >>
2004 >>
2003 >>
2002 >>
2001 >>

Scholarship Recipients
View now >>

       
 

Thank you to our 2016 Season Sponsors:



Event Partners
iTICKET Geoff Clews, Barrister



Award Sponsors

Artemis Executive Recruitment

Estee Lauder Companies NZ Musical Theatre New Zealand Origin Theatrical

Amici Productions Corporate Media Sewtec WestKidz Music Theatre



Event Sponsors

CMD Print Devonport Chocolates

Trimage Amici Trust Apollo Theatre Company



Event Funders

The Lion Foundation Pub Charity Ltd

   
       
© NAPTA CHARITABLE TRUST LTD TERMS OF USE PRIVACY POLICY