2006 Results

Best Make-up & Hair - proudly sponsored by Estee Lauder Mary Dyer, Wizard of Oz, Manukau Performing Arts Norma Lonsdale, Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Maryanne Rushton, Cabaret, Auckland Music Theatre Best Special Effects Darrell Rogers & Carl Montgomery, Wizard of Oz, Manukau Performing Arts Richard Bryham, Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Best Props Design Celia Talbot, Wizard of Oz, Manukau Performing Arts Alison Thomson, Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Sieffe, Les Miserables, Playhouse Theatre Best Sound Design Scott Gaddes, Anything Goes, Centrestage Theatre Company Richard Braid, Les Miserables, Playhouse Theatre John Michie, Cabaret, Auckland Music Theatre Best Lighting Design Tim Johnston, Rent, Harlequin Musical Theatre Jason Riggir, Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Scott Thomas, Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Best Costume Design Margaret Scott & Cris Wheeler, Wizard of Oz, Manukau Performing Arts Faye Mcmillan, Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Denise Babich, Cabaret, Auckland Music Theatre Michael Sanders, Aladdin, Centrestage Theatre Company Best Set Design - proudly sponsored by Design Communication Ltd John Watson, Noises Off, Playhouse Theatre Susanne Dell & John Rossiter, Rent, Harlequin Musical Theatre Richard Bryham, Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company John Rossiter, Stepping Out, Harlequin Musical Theatre Best Performed Choreography Fame the Musical, North Shore Music Theatre Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Stepping Out, Harlequin Music Theatre Cabaret, Auckland Music Theatre Best Vocal Work by a Musical Company Rent, Harlequin Music Theatre Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Cabaret, Auckland Music Theatre Soundz of Their Music, Whangarei Theatre Company Best Supporting Ensemble Fame the Musical, North Shore Music Theatre Rent, Harlequin Music Theatre Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Best Supporting Female in a Musical Elaine Vaughan, as 'Jeanette Burmeister', The Full Monty, Auckland Music Theatre Elaine Vaughan, as 'Miss Sherman', Fame the Musical, North Shore Music Theatre Danielle White, as 'Serena Katz', Fame the Musical, North Shore Music Theatre Theresa Tapp, as 'Madame de la Grande Bouche', Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Best Supporting Male in a Musical Jason Te Mete, as 'Angel', Rent, Harlequin Musical Theatre Ian Fenwick, as 'Cogsworth', Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre John Hellyer, as 'Lumiere', Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Aaron Tindell, as 'Ernst Ludwig', Cabaret, Auckland Music Theatre Best Actress in a Play Lynn Webster, as 'Dotty/Mrs Clackett', Noises Off, Playhouse Theatre Amanda Johnston as 'Ruth Condomine', Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Andrea Grant, as 'Mavis', Stepping Out, Harlequin Musical Theatre Best Actor in a Play Adey Ramsel, as 'Garry/Roger', Noises Off, Playhouse Theatre Nigel Harrison as 'Charles Condomine', Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Anthony Young, as 'Geoffrey', Stepping Out, Harlequin Musical Theatre Clive Dixon, as 'Nip', Fur Coat & No Knickers, Manukau Performing Arts Best Actress in a Leading Role - Musical Melissa Nordhaus, as 'Mimi Marquez', Rent, Harlequin Musical Theatre Susan Edwards, as 'Belle', Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Melissa Nordhaus, as 'Eponine', Les Miserables, Playhouse Theatre Jacquie Hudson, as 'Sally Bowles', Cabaret, Auckland Music Theatre Best Actor in a Leading Role - Musical Graeme Whitehead, as 'Fagin', Oliver, Whangarei Theatre Company Daniel Ellery, as 'Mark Cohan', Rent, Harlequin Musical Theatre Noel Ledgerwood, as 'Roger Davis', Rent, Harlequin Musical Theatre Jonathan Martin, as 'Billy Crocker', Anything Goes, Centrestage Theatre Company James Mackay, as 'Beast', Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Best Choreography Stephanie DeMay, Fame the Musical, North Shore Music Theatre Rhonda Daverne, Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Susanne Dell, Stepping Out, Harlequin Musical Theatre Peter Farrelly, Cabaret, Auckland Music Theatre Best Musical Direction Chris Moore, The Full Monty, Auckland Music Theatre Simon Walter, Rent, Harlequin Musical Theatre Warwick Day, Anything Goes, Centrestage Theatre Company Adrian Hirst, Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Best Direction Susanne Dell, Rent, Harlequin Musical Theatre Grant Meese, Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Emma Codd, Stepping Out, Harlequin Musical Theatre Best Youth Production - proudly sponsored by Unitec Little Shop of Horrors, Pukekohe Light Opera Club Babes in Arms, Auckland Music Theatre Peter Pan the Musical, Playhouse Theatre Best Play - proudly sponsored by Geoffrey Clews, Barrister Steel Magnolias, Pilgrim Productions Blithe Spirit, Whangarei Theatre Company Stepping Out, Harlequin Music Theatre Best Musical Rent, Harlequin Music Theatre Fame the Musical, North Shore Music Theatre Beauty and the Beast, North Shore Music Theatre Cabaret, Pukekohe Light Opera Club Cabaret, Auckland Music Theatre


Results

Nominees and Winners

2016 >>
2015 >>
2014 >>
2013 >>
2012 >>
2011 >>
2010 >>
2009 >>
2008 >>
2007 >>
2006 >>
2005 >>
2004 >>
2003 >>
2002 >>
2001 >>

Scholarship Recipients
View now >>

       
 

Thank you to our 2016 Season Sponsors:



Event Partners
iTICKET Geoff Clews, Barrister



Award Sponsors

Artemis Executive Recruitment

Estee Lauder Companies NZ Musical Theatre New Zealand Origin Theatrical

Amici Productions Corporate Media Sewtec WestKidz Music Theatre



Event Sponsors

CMD Print Devonport Chocolates

Trimage Amici Trust Apollo Theatre Company



Event Funders

The Lion Foundation Pub Charity Ltd

   
       
© NAPTA CHARITABLE TRUST LTD TERMS OF USE PRIVACY POLICY